Ahogy arról néhány napja beszámoltunk, komoly veszélyben van a Hódmezővásárhelyi Futball Club, a vásárhelyi futball utánpótlás léte. A TAO-s pénzek nélkül könnyen lehet, hogy március után szögre kerülnek a stoplisok és a mezek – több mint 300 gyermek sportolása érhet véget. Kandó Róberttel, egyesületünk szakmai vezetőjével beszélgettünk.
„Nehéz helyzet ez a mostani. Azt gondolom, hogy a gyerekek szemszögéből a legfontosabb megközelíteni az egészet, erről pedig talán eddig kevesebb szó esett. Beszéltünk már a létesítményről, felmerült, hogy mi történik velünk edzőkkel – tény, hogy szenvedői alanyai vagyunk ennek a helyzetnek, de azt hiszem ez most elsősorban a gyerekekről és az utánpótlásról szól” – fogalmaz szakvezetőnk.
A matek nem olyan őrdöngős. Több mint 300 gyermek sportol a Hódmezővásárhelyi Futball Clubnál, nem beszélve a Bozsik Intézményi Programról, az ott mozgó fiatalokról. Az egyszerűség kedvéért azonban számoljunk most 300 gyermekkel. Az egyesület 58 millió forintnyi TAO-pénzre jogosult. Ha ezt elosztjuk a gyerek létszámmal és a tizenkét hónappal, akkor 16100 forintot kapunk, a szövetség és a TAO-s forrás havi szinten ennyit biztosít egy gyermek számára.
„Ennyi kiadás mellett, amit az utazásra, a szerelésre, az étkezésre, a létesítményre és az edzőkre, a technikai személyzetre költünk, azt gondolom elenyésző ez az összeg. Ha valaki ezt a pénzt sajnálja a gyerekektől, akkor véleményem szerint óriási tévedésben van. Nem beszélve arról, hogy a klubunknál sportoló fiatalok mozognak délutánonként. Nem a számítógép előtt ülnek, nem az utcán lófrálnak és nem negatív, káros ingerek érik őket. Jó helyen, jó körülmények között, a sporttal foglalkoznak, aminek mindenképpen van egy preventív része is, ez pedig úgy gondolom pénzben nem mérhető. Pláne, ha hozzávesszük, hogy a gyerekek egészségesek lesznek és később egészséges felnőttekké válnak. A sportnak pedig egyébként is számos pozitív hatása van: kitartásra nevel, megtanít csapatban dolgozni, a győzelemre, a kudarcra és rengeteg fontos dologra. Ez most komoly veszélybe került. A kisfiam diabéteszes, éveken keresztül itt sportolt, apaként is láttam és átéltem azt, hogy milyen jótékony hatással van rá a sport, a labdarúgás. Ezt nem veszíthetjük el vagy dobhatjuk a kukába” – teszi hozzá Kandó Róbert.
Szakmai vezetőnk továbbá kiemelte, hogy Hódmezővásárhelyen évek óta tömegsport szinten zajlik a labdarúgás. A legfontosabb, hogy egészséges életmódra, mozgásra neveljük a gyerekeket. Ennek ellenére a tehetséges fiatalokat igyekszünk segíteni és még magasabb szintre juttatni. Ezen a téren pedig szintén vannak eredmények, jelenleg is 40-50 vásárhelyi fiatal futballozik az ország különböző pontjain, profi körülmények között, profi akadémiákon.
TAO-s forrás hiányában viszont ennek hamar pont kerülhet a végére.